V Královéhradeckém kraji se ubytovalo téměř 1,5 milionu turistů

Státní agentura CzechTourism zveřejnila souhrnná data týkající se hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) za rok 2022. Vyplývá z nich, že v Královéhradeckém kraji přenocovalo po Praze a Jihomoravském kraji nejvíce zahraničních a domácích turistů.

CzechTourism publikoval výsledky na svém webu Tourdata, marketingovém informačním systému, který umožňuje prezentaci vybraných dat a usnadňuje jejich analýzu. Data ukazují, že se v Královéhradeckém kraji ubytovalo v HUZ v loňském roce celkem 1 468 600 lidí, z toho téměř 1 222 917 bylo domácích turistů.

Jednoznačně nejvíce turistů zamířilo do Česka z Německa, na druhém místě se umístili Slováci a těsně za nimi Poláci. Průměrně pak v tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních strávili turisté 2,6 dne. V Královéhradeckém kraj to potom bylo 3,1 dne.

Grafická mapa České republiky s vznačenými daty o návštěvnosti jednotlivých regionů.

V kontextu se zveřejněnými daty je také zajímavá informace, že ubytovací zařízení v Královéhradeckém kraji vybrala za rok 2022 na poplatcích z pobytu historicky nevyšší částku od roku 2013, konkrétně 56 593 097 Kč. Tím se náš kraj dostal na čtvrtou pozici v rámci České republiky. Přeskočit ho dokázala pouze Praha s Karlovarským a Jihočeským krajem.

Největší obnos peněz od turistů vybrala horská střediska – na první třech příčkách se umístily krkonošské obce Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou a Janské Lázně. Krajské město Hradec Králové v tomto srovnání obsadilo čtvrtou pozici s necelými 3 miliony korun.

Místní poplatek z pobytu je stanoven výlučně na základě rozhodnutí dané obce. Jeho výše může být až 50 Kč/den. Mnoho obcí v České republice tento poplatek ale nevybírá. Důvodem je buď administrativní zátěž nebo forma podpory místních podnikatelů. To by měl změnit připravovaný zákon o cestovním ruchu.

Na balkoně lázeňského domu Terra na kolonádě v Janských Lázních stojí žena, která nasává vůni muškátů a čerstvý horský vzduch.