Po Královéhradecku beze stop s novou kompostovací toaletou od studentů Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové
V Královéhradeckém kraji slouží turistům vůbec první kompostovací toaleta. Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu ji slavnostně odhalila v Českém ráji v Prachovských skalách. Královéhradecký kraj, který je 3. nejnavštěvovanějším krajem v Česku, se snaží předcházet nepříjemnostem spojenými s overtourismem. Klade důraz na odpovědné cestování, připojil se k projektu Chodím beze stop destinační společnosti Český ráj a nově také nainstaloval vůbec první kompostovací toaletu v kraji.
Dřevěnou budku, která zakrývá kompostovací zařízení firmy Ekozachody.cz, vyrobili i navrhli studenti Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové. ,,Studenty jsme požádali o vytvoření návrhů dřevěných bud pro kompostovací zařízení. Ti se úkolu nezalekli a přišli s několika návrhy. Nám se nakonec líbil ten nejnápaditější, kulatý,“ komentovala soutěž Petra Bednářová z Královéhradecké krajské centrály cestovního ruchu, která za nápadem s kompostovací toaletou stojí.
Bára Štumpová, výherkyně interní soutěže, jejíž návrh kompostovací toalety stojí v Prachovských skalách, vysvětlila v krátkém rozhovoru, proč zvolila právě netradiční kulatý tvar záchodku.
- Co vás motivovalo k účasti v soutěži
Bylo to pro mě něco nového, co jsem ještě nezkoušela, ale nejvíce mě motivovalo, že by se můj návrh přírodní toalety mohl realizovat a mohla bych ho vidět v reálném provedení.
- Proč jste zvolila kulatý tvar stavby, který se liší od návrhů vašich spolužáků?
Když někdo řekne suchý záchod, většina lidí si představí domeček se šikmou střechou a vyříznutým otvorem ve tvaru srdce na dveřích. Proto jsem zvolila kruhový tvar, aby můj návrh byl jiný a něčím zajímavý. Inspiroval mě tvar šnečí ulity.
- Jak jste postupovala při návrhu technického řešení jímání?
Stavba je navržena tak aby pod ní vznikl prostor, ze kterého bude možné odpad vyjmout a ekologicky zpracovat.
- Mají pro vás, zástupkyni mladé generace, kompostovací toalety enviromentální či jiný přesah?
Dle mého názoru je to skvělé z hlediska udržitelnosti. Líbí se mi, že s něčím tak běžným jako je lidský odpad lze nakládat ekologicky a šetrně k životnímu prostředí. Pro mladší generaci je velmi důležité vidět, že existují alternativní způsoby nakládání s odpady, které mohou mít pozitivní dopad na životní prostředí. Máme možnost snížit naši ekologickou stopu a být o krok blíže k udržitelnému životnímu stylu. Kompostovací toalety jsou šetrnější alternativou k běžným splachovacím toaletám, kterými spotřebujeme litry vody jedním spláchnutím.
- Využila byste vlastní toaletu?
Ano, určitě bych ji jednou ráda otestovala.
- Jaký jste měla pocit z výhry a co vám přinesla?
Měla jsem radost, že můj návrh zaujal a byl vybrán.
Několik otázek zodpověděli také konstruktéři stavby, tedy studenti SPŠS v Hradci Králové, v čele se svým vedoucím, panem Ing. Václavem Břeněm:
- Můžete nám popsat proces výroby toalet a zdůvodnit zvolené materiály?
Byl zvolen modřín kvůli velkému obsahu pryskyřice, která dokáže odolávat jak vlhkosti a zimě tak vysokým teplotám a suchu.
- Jakou odhadujete životnost stavby na základě vámi zvolených materiálů?
Životnost odhadujeme na cca 20 let.
- Jak dlouho vám trvalo, než jste toaletu se studenty vyrobili?
Dva až tři měsíce. Kvůli střídání teplot v jarním období jsme nemohli pracovat každý den, a protože jsme studenty školy, museli jsme dodržovat školní docházku a stavět jenom odpoledne. Tím se proces výstavby prodloužil.
- Jakým způsobem budete řešit možný zápach toalety v přírodě?
Možný zápach budeme řešit pomocí zásypu, který bude umístěn v nádobě uvnitř konstrukce záchodu. Zásyp bude tvořen pilinami a pískem. Případnému provětráváni objektu budou přispívat otvory v konstrukcí záchodu.
- Jaký je potencionál této přírodní toalety z hlediska zpracováni odpadů v porovnání s běžně využívanou chemickou toaletou?
Rozdíl je celkem patrný. Naše toalety budou kompostovatelné, tj. až bude vybírací nádoba plná, využije se i její obsah.