Polská města a obce podepsala v Broumově deklaraci

Představitelé 10 polských měst a obcí podepsali na Městském úřadě v Broumově společné prohlášení o podpoře kandidatury města Broumov na Evropské hlavní město kultury 2028.

Společnou deklaraci, která vyjadřuje zájem o česko-polskou spolupráci nejen na poli kultury, podepsali představitelé měst a obcí Wałbrzych, Kłodzko, Nowa Ruda, Głuszyca, Radków, Polanica-Zdrój, Mieroszow, Jedlina-Zdrój a Kudowa Zdrój a okresu Kladsko. Setkání příhraničních okresů se zúčastnila i náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová a člen vedení Dolnoslezského vojvodství Krzysztof Maj.

„Pro Královéhradecký kraj je to významný den, protože jde o další důležitý krok na cestě kandidatury města Broumova k navázání spolupráce a zapojení polských partnerů. Věřím, že to pomůže oživit celé naše území. Královéhradecký kraj vnímá kandidaturu nejenom v rámci Broumova, ale pro celé naše území – nerozlišujeme, kde máme hranice, protože všichni jsme to celé velké krásné Broumovsko,“ komentovala setkání Berdychová.

Jeden z polských starostů právě podepisuje deklaraci o spolupráci.

Memorandum komentoval také Krzysztof Maj: „Myslím, že dnešní den je důležitým znamením pro mezinárodní porotu, že kandidatura Broumova není podporována jen z české strany, ale dostává se jí silné podpory i ze strany příhraničních polských obcí a měst. Cítíme velké nadšení a moc se těšíme na červen, kdy mezinárodní porota zavítá do Broumova. Věříme, že Broumov vyhraje.“

Na závěr setkání došlo k podpisu memoranda o spolupráci mezi Euroregionem Glacensis zastoupeným předsedou Miroslavem Kociánem a sekretářem Jaroslavem Štefkem a na straně druhé Nadačním fondem Broumov – město kultury zastoupeným výkonným ředitelem kandidatury Janem Školníkem. V případě, že Broumov získá titul, Euroregion Glacensis otevře speciální grant pro projekty v souladu s programem Broumov 2028 s alokací 500 000 EUR.

O udělení titulu Evropské hlavní město kultury pro rok 2028 rozhodne na konci června mezinárodní porota, která bude vybírat mezi dvěma finalisty – Broumovem a Českými Budějovicemi. Broumov kandiduje jako nejmenší město ve čtyřicetileté historii soutěže a hlavním tématem jeho kandidatury je kreativní poutnictví, které vybízí každého z nás k aktivnímu a společnému řešení výzev dnešní Evropy.

Všichni představitelé české a polské strany sedí u velkého jednacího stolu, na kterém jsou vlaječky České republiky a Polska.