Krajská centrála uklízí po turistech. Doslova.

Měsíc duben patří po celé České republice úklidu naší krásné krajiny, a tak ani Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu nezahálela a pustila se do úklidu společně s organizací Ukliďme Česko.

Jako lokalitu vhodnou k úklidu si zvolila blízké okolí obce Kuks, a to ne náhodou. V Kuksu se nachází krajské informační centrum s nově vzniklou prodejnou regionálních produktů, ve které najdete výrobky od našich místních výrobců s označením To nejlepší z Královéhradeckého kraje. Kromě služeb informačního centra poté mohou turisté využít i ubytování v apartmánech, které také provozuje krajská centrála cestovního ruchu.

Na Labské cyklostezka sbírají dvě osoby odpadky, které jsou podél cyklostezky. Fotografie je ponurá kvůli špatnému počasí, pršelo.

Přestože nám počasí nepřálo a celý den pršelo, podařilo se týmu jedenácti lidí za tři hodiny posbírat zhruba 120 kg odpadu. Odpad byl tvořen převážně plastovými lahvemi a kovovými plechovkami, našla se ale i pneumatika z nákladního vozu. Odpad byl po dohodě s Obcí Kuks odevzdán na sběrné místo u čistírny odpadních vod, kde ho obec náležitě zlikviduje,“ sdělila krajská koordinátorka pro udržitelný cestovní ruch Petra Bednářová, která celou akci organizovala.

„Kuks patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst v kraji, vede tudy páteřní cyklostezka, a i když se místní obyvatelé snaží udržovat zde pořádek, jak nám ostatně sami při úklidu sdělili, není v jejich silách zbavit přírodu úplně všeho. S tím jsme jim i přes nepřízeň počasí rádi pomohli,“ řekla Anna Chvátalová, jež v rámci této akce chodí přírodu uklízet pravidelně již několik let.

„V příštím roce bychom stejnou akci chtěli uspořádat znovu a byli bychom moc rádi, kdyby se stala pravidelnou. Myslím, že se není za co stydět, když po někom na výletě seberete odpadky a uložíte si je do svého batohu a při vhodné příležitosti je pak vyhodíte na správné místo, které je k tomu určené.“ doplnila Lenka Skrbková, která v rámci úklidu nalezla například dětskou kabelku.

Na uzavřeném odpočívadle hlavní cesty u Kuksu sbírá 5 osob odpadky. Mezi nimi se našla i velké pneumatiky od nákladního auta.

Hromadná selfie fotografie po hodině sbírání odpadků. Na fotografii jsou zachyceny také tři plné pytle s odpadky, vpozadí s Hospitálem Kuks.