Po tříleté rekonstrukci se otevřela pevnost Dobrošov
Veřejnosti se po třech letech náročné a nákladné rekonstrukce otevřela Pevnost Dobrošov. Návštěvníci si zatím mohou projít dva ze tří prohlídkových okruhů. Pozor si ale musí dát na značenou objízdnou trasu, která je k pevnosti dovede.
Pevnost Dobrošov na Náchodsku nebyla nikdy dokončená. Z původních plánů se podařilo vystavět pouze 3 objekty na povrchu (pěchotní sruby N-S 72 Můstek a N-S 73 Jeřáb a dělostřelecký srub N-S 75 Zelený) a podzemní prostory v délce 750 metrů a hloubce 20–39 metrů. To vše prošlo z rozpočtu Královéhradeckého kraje, který ji vlastní, rekonstrukcí. Kraj do ní investoval téměř 96 milionů korun.
Návštěvníci se mohou ve zrekonstruovaném objektu těšit nejenom na nové návštěvnické centrum s audiovizuální expozicí a kinosálem, kde mohou shlédnout nový dokumentární film s hranými vstupy přibližující atmosféru období mobilizace v pevnosti Dobrošov, ale také na výstavu unikátní kolekce miniatur vojáků čs. armády období první republiky od Lubora Šušlíka, uniformy vojáků nebo model tvrze Dobrošov. Expozici doplňuje interaktivní audiovizuální technologie, která návštěvníky připraví na prohlídky samotných objektů a doplní již nabyté znalosti.
Královéhradecký kraj vlastní pevnost Dobrošov od roku 2015, kdy ji bezplatně převzal od Armády České republiky. O převod přitom usiloval od roku 2003. Provoz pevnosti zajišťuje Muzeum Náchodska, na jehož webu najdete podrobné informace o otevírací době a ceně vstupného: www.muzeumnachodska.cz/dobrosov.
Ti, kteří se na Dobrošov vydají autem, si musí dát z důvodu uzavření hlavní přístupové komunikace k pevnosti, silnice III/285 26 z Náchoda přes Lipí na Jizbici, pozor na objížďku. Značená objízdná trasa vede z Nového Města nad Metují nebo z Dobrušky přes Nový Hrádek a dále přes Borovou a Českou Čermnou.
Pro ty, kteří jedou směrem od Náchoda a chtějí návštěvu Dobrošova spojit s obhlídkou dalších bunkrů, je tu ale zajímavější cesta. Místo na Dobrošov mohou jet dál k polským hranicím a zastavit v Bělovsi, kde začíná Naučná stezka po československém opevnění Běloves. Po ní to je k dobrošovské tvrzi pěšky necelých 3,5 kilometrů! Po cestě je k vidění linie hraničního opevnění, pěchotní srub Voda, Březinka, Lom a Hrobka. Odkaz na trasu je zde: https://mapy.cz/s/jeveporoma