Centrála členem projektu Chodím beze stop

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu pokračuje ve svém úsilí podporovat udržitelný cestovní ruch. I proto se zapojila do projektu Chodím beze stop.

Tento projekt upozorňuje návštěvníky, aby byli ohleduplní vůči přírodě. Konkrétně se zaměřuje na problematiku vykonávání potřeby v krajině a představuje turistům konkrétní kroky vedoucí k tomu, aby po sobě nezanechali žádné stopy. Pohled na lokality, které připomínají jednu obří veřejnou toaletu, totiž není vůbec příjemný.

„V posledních několika letech jsou frekventované turistické trasy často lemovány papírovými kapesníčky, vlhčenými ubrousky a takzvanými podpapíráky. Z hlediska ochrany přírody nejde o katastrofu, příroda se kvůli troše celulózy a lidským výměškům asi nezhroutí. Velkou zátěží jsou ovšem dámské hygienické potřeby a pleny, které se v přírodě nerozloží, a také vlhčené ubrousky, které se rozkládají velmi dlouho,“ uvádí projektová koordinátorka Petra Bednářová z KHK CCR.

Z těchto důvodů se krajská centrála rozhodla podpořit projekt Sdružení Český ráj a přidala se mezi partnery projektu a regiony podporující udržitelný cestovní ruch na webu chodimbezestop.cz. Zde najdou turisté kromě toho, jak postupovat, pokud si musím odskočit v přírodě, i mapu veřejných toalet a také Šest zásad ohleduplného návštěvníka přírody.

Součástí této iniciativy jsou také lopatičky, kterými po vykonání své potřeby mohou turisté „zamést stopy“. Ty si mohou zakoupit ve vybraných turistických informačních centrech v Královéhradeckém kraji včetně návodu na použití. Díky lopatce si totiž každý zvládne vyhrabat díru v zemi, kterou po vykonání potřeby znovu zahrabe a cesty tak nebudou ze všech stran obložené toaletním papírem.