Broumov zabojuje o titul Evropské hlavní město kultury 2028

Broumov jako historicky nejmenší kandidát postoupil do finále soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Rozhodla o tom mezinárodní porota. O držiteli titulu mezi sedmitisícovým Broumovem a Českými Budějovicemi se rozhodne v červnu 2023.

Základem konceptu Kreativního poutnictví, který Broumov prezentoval 12. října na Ministerstvu kultury ČR v Praze za účasti hejtmana Martina Červíčka, je propojování divoké přírody, odolné kultury a důvěry v živé komunity v Evropě.

„Máme obrovskou radost, že můžeme naši myšlenku a projekty dál rozvíjet. Finále evropské soutěže bude samozřejmě velká výzva, ale právě ty nás posouvají dál,“ říká stávající radní a budoucí starosta Broumova Arnold Vodochodský.

„Kreativním poutníkem se může stát každý a položit tak základ zdravější a odolnější komunity. Kultura se stává nástrojem vědomého objevování míst kolem nás, hledání nových cest vedoucích k vzájemnému propojení i řešení současných evropských enviromentálních i společenských výzev,“ doplňuje Marie Silondi, koordinátorka broumovské kandidatury. „Rozvíjením vlastní kreativity můžeme dokázat cokoliv, i věci, které se zdály nemožné.“

Prostřednictvím titulu Evropské hlavní město kultury chce Broumov mimo jiné posilovat kulturní a umělecké komunity na národní i mezinárodní úrovni, rozvíjet pomalý kulturní turismus, podporovat aktivní zapojování obyvatel do rozvoje evropských malých měst a venkovských oblastí nebo přitáhnout impaktové investice a kreativní mladé lidi.

Přestože mluvíme o historicky nejmenším městu, které do 2. kola soutěže postoupilo, na kandidatuře se podílí celý region, Královéhradecký kraj i polští sousedé. Vedení kraje do přeměny Broumovska v posledních letech výrazně investovalo a je připraveno záměr v případě úspěšného naplnění kandidatury finančně podpořit a zrealizovat všechny potřebné kroky vedoucí k úspěchu.

„Kandidaturu Broumova na titul Evropské hlavní město kultury 2028 považuji za jedinečnou příležitost navrátit Broumovu a jeho okolí význam místa setkávání a poznávání různých kultur, tradic. Je velkou příležitostí ukázat, co tento mikroregion nabízí. Můj respekt a velké poděkování patří týmu, který celou strategii, jež byla hlavní součástí prezentace, připravil a obhajoval. Je za tím obrovské množství práce, uskutečnitelných vizí a plánů vypovídajících o tom, že i oproti ostatním velkým městům je to malé schopno a připraveno vykročit na evropskou cestu a ukázat, že odhodláním v srdci a nezlomnou vůlí lze proměnit sny v reálné cíle,“ řekl hejtman Martin Červíček.