Návštěvnost Kuksu roste, turisté mají zájem o tematické jarmarky

Kuks už dávno neláká turisty pouze na krásy hospitálu, sochy Ctností a Neřestí nebo bylinkovou zahradu. Turisté se naučili poznávat také krásy protějšího břehu, na němž kdysi stával zámek hraběte Františka Antonína Šporka. Dnes zde najdeme turistické informační centrum, ubytování ve stylových apartmánech, únikové hry, muzea nebo výstupní stanici vodácké trasy ze Dvora Králové nad Labem. Hned tři z výše jmenovaných aktivit přitom zajišťuje jediná organizace – Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu.

Té se za první polovinu letošního roku povedlo zvýšit návštěvnost jak informačního centra, tak jarmarků. Ty proběhly zatím tři, všechny během červencových víkendů či svátků.  „Sedm z devíti dní, kdy se jarmarky v červenci konaly, měly vyšší průměrnou návštěvnost o více než 500 osob na den než běžné prázdninové víkendy, kdy dorazí kolem 1 000 lidí denně. Třikrát se povedlo průměrnou návštěvnost překročit hned dvojnásobně. Nejoblíbenějším jarmarkem se podle očekávání stal Labužnický jarmark, který během dvou dnů přilákal téměř 3 700 návštěvníků,“ sdělil Dominik Haž, který tyto jarmarky zajišťuje.

Kromě velkého počtu návštěvníků nebyla nouze ani o stánkaře, těch dohromady přijelo 86. „Naše databáze stánkařů je poměrně bohatá, máme štěstí na milé prodejce, kteří se na naše akce rádi vracejí,“ doplnil Haž. Centrála v tomto směru nepodcenila ani marketingovou propagaci a třeba na sociálních sítích touto nabídkou oslovila více než 250 000 uživatelů.

Nouzi o návštěvnost nemá ani turistické informační centrum, které od dubna do července navštívilo téměř 9 000 turistů. „Nejčastěji prodávaným předmětem jsou oblíbené turistické vizitky. Zájem vzbuzují také regionální produkty, které tu prodáváme a děti vždy zaujmou barokní kostýmy vystavené v zadní části informačního centra,“ říká Miroslava Kopecká, vedoucí turistického informačního centra. Ta má na starosti také ubytování v Jeschkeho vile a Lázeňském domě, kde jsou čtyři stylové apartmány. „Ubytování tu funguje už osmým rokem a za tu dobu se nám povedlo to, co by si všichni ubytovatelé přáli – vychovat si věrné zákazníky, kteří k nám jezdí opakovaně. Dokonce tu máme případy, kde sem začali jezdit rodiče s dětmi, následně děti se svými partnery a dnes už jsou to děti se svými dětmi,“ usmívá se Kopecká.

Poslední letní akcí bude Labužnický jarmark, který proběhne o víkendu 13. – 14. 8. 2022.  Do konce roku však ještě proběhnou tradiční akce Vinobraní (10. 9.), Svatohubertské slavnosti (1. 10.) a Vánoční trhy (12. – 13. 11. a 19. – 20. 11.).

„Během těchto velkých akcí je naše ubytování obvykle rezervované dlouho dopředu, klidně i rok. Stejné je to v průběhu srpnového metalového festivalu Brutal Assault, který se odehrává v blízké Jaroměři,“ přibližuje Miroslava Kopecká. „Ubytovat se v našich pokojích je ovšem možné po celý rok s výjimkou posledních dvou prosincových týdnů, takže příležitostí, užít si tu dva i více dní, je dostatek,“ dodává.

Pokoj