Jarmarky v Kuksu lákají tisíce návštěvníků

V Kuksu proběhly první dva letní jarmarky pod širým nebem. Ze sčítače, který je umístěný na mostě přes Labe a měří tak průchody přes most k Hospitálu, vyplývá, že si na jarmarky našlo cestu desetitisíce turistů.

Během pětidenního Svátečního jarmarku byla průměrná návštěva za den 1413 lidí, přičemž nejúspěšnějším dnem byl jednoznačně sváteční čtvrtek 6. července se 2109 průchody. Celkově bylo zaznamenáno 7066 průchodů přes most k Hospitálu.

V roce 2022 přitom byla průměrná návštěvnost během obdobného pětidenního jarmarku o něco lepší – 1652 turistů. ,,Vysvětlujeme si to jednak tím, že letos připadl Sváteční jarmark na skutečně horké letní dny, kdy teploty dosahovaly až 32 stupňů. Lidé tedy raději vyrazili k vodě než za památkami. Za druhé si myslíme, že loňské návštěvnosti se ta letošní nevyrovná proto, že se jednalo o první pocovidovou turistickou sezónu. V červenci celková návštěvnost Kuksu oproti minulým letům klesla o více než 10 %,“ komentoval čísla Dominik Haž z TIC Kuks, které jarmarky organizuje.

Druhý, Labužnický, jarmark zaměřený výhradně na pestrou nabídku jídla a pití navštívilo během víkendu 3114 turistů s tím, že průměr na den byl 1557 lidí. I v tomto případě byl loňský ročník tohoto jarmarku navštěvovanější. Celkově si na něj našlo cestu 3677 turistů, 1839 průměrně za jeden den.

Tematické jarmarky v Kuksu jsou volně přístupné a konají se na přístupové cestě mezi obcí Kuks a Hospitálem vždy od 10:00 do 17:00. V průběhu letošních letních prázdnin proběhnou ještě dva jarmarky, a to v těchto termínech:

Tradiční jarmark              5. – 6. srpna

Labužnický jarmark         19. – 20. srpna

Jarmarky pořádá TIC Kuks, které je jediným turistickým informačním centem zřizovaným Královéhradeckým krajem, resp. Královéhradeckou krajskou centrálou cestovního ruchu, příspěvkovou organizací kraje.