TIC Kuks se otevřelo návštěvníkům

Turistické informační centrum v Kuksu spustilo svůj sezónní provoz. Otevřené bude každý den až do října.

Ruku v ruce s tím, že se 1. dubna otevřely po zimní přestávce památky v Česku, tedy i Hospitál Kuks, spouští svůj provoz také TIC Kuks. Jedná se přitom o jediné centrum tohoto typu, které spravuje Královéhradecký kraj, konkrétně Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu.

TIC Kuks sídlí v památkově chráněné secesní Jeschkeho vile na břehu Labe jen několik málo kroků od kaskádového schodiště. Infocentrum nabízí kompletní servis pro výletníky, podle zájmu pořádá i prohlídkové okruhy Braunova Betléma. Návštěvníci si zde mohou vzít mapy, brožury a načerpat inspiraci pro své další výlety v kraji. Kromě tradičních turistických suvenýrů prodávají v infocentru i skutečně originální kousky, například barokní parfém Věčné světlo, víno od místního vinaře nebo bylinný likér podle originální receptury z hospitálu.

V infocentru si návštěvníci Kuksu můžou zamluvit i jednu ze tří únikových her. Vnitřní, pojmenovaná Šporkova skrýš podle legendy, že hrabě František Antonín Špork na Kuksu ukryl unikátní vzácnou knihu, je zavede do temných útrob barokního sklepení. Dvě venkovní hry je zase s kufrem v ruce plném šifer nalákají do skrytých zákoutí areálu Kuks. Hra Kukská kletba je přitom koncipovaná jako rodinná hra, které se mohou účastnit i děti od 9 let. Tím nabídka Kuksu ale zdaleka nekončí! Prohlédnout si můžete třeba Rentzovo muzeum barokního tisku, Rodinné muzeum veteránů, Galerii loutek Jiřího Nachlingera nebo České farmaceutické muzeum.

TIC Kuks kromě toho nabízí také ubytování s barokním nádechem v Jeschkeho vile a sousedním Lázeňském domě č. p. 57. V nabídce jsou čtyři apartmány pro dvě až čtyři osoby s vlastním kuchyňským koutem a sociálním zařízením.

Přes léto se v Kuksu dále konají tematické jarmarky pod širým nebem, které jsou plné chutí, vůní, řemesel a hravosti. Návštěvníci areálu si mohou zdarma zpestřit svůj výlet svátečním, labužnickým nebo tradičním jarmarkem.  A nabitý kulturní program doplňují i hudební akce jako muzikály Dracula, Děti ráje, Muž se železnou maskou nebo Noc na Karlštejně. Ty se konají pod širým nebem za každého počasí. V kostele Nejsvětější Trojice se pořádá mezinárodní festival klasické hudby Hudební léto Kuks a na dalších místech areálu multižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění festival THEATRUM KUKS.

Pokoj