Má vlast cestami proměn

Strahovský klášter premonstrátů v Praze hostil slavnostní zahájení 14. ročníku putovní výstavy Má vlast cestami proměn – příběhy domova. Hlavním partnerem letošního ročníku je Královéhradecký kraj, který na akci návštěvníkům prezentovala Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu.

Centrála návštěvníkům nenabízela jen turistické brožury, letní vydání Turistických novin nebo materiály k cyklobusům, ale také drobné propagační předměty jako bublifuky, frisbee nebo propisky. Ty si odnesli ti, kteří v obrázkovém kvízu prokázali své znalosti o nejznámějších atraktivitách našeho kraje. Velký zájem byl také o ochutnávku regionálních produktů – hořických trubiček a miletínských modlitbiček.

Vítězné proměny ocenil jménem odborné poroty Pavel Bureš z generálního ředitelství Národního památkového ústavu a náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová. Ta také převzala putovní Srdce vlasti od hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové.

„Pro Královéhradecký kraj je velká čest, že může být hlavním partnerem letošního ročníku. Je velmi důležité, že k obnově krajiny a našich krásných míst přistupujeme s pokorou a úctou i k našim předkům. Tuto soutěž považuji za vzorový příklad prezentace uskutečněných proměn, které mohou sloužit jako inspirace do dalších let,“ řekla Berdychová.

Součástí programu byla mimo jiné vystoupení tanečních folklorních souborů Hořeňák a Hořeňáček, hudební skupiny AG Flek a v kostele zazněl zpěv scholy strahovských spolubratří a varhany strahovského regenschori Vladimíra Roubala.

V souvislosti s výstavou vyšel také katalog všech 91 vystavených proměn, který je opět doplněný přehlednou mapou a slouží jako turistický průvodce.

V letošním ročníku Královéhradecký kraj reprezentuje celkem deset projektů – rekonstrukce hřbitovní kaple v Bartošovicích v Orlických horách – Neratově, rekonstrukce historického domu v Bělči nad Orlicí, obnova historického kříže v Broumově, sportovní park U Svatých v Holohlavech, rekonstrukce autobusového terminálu v Hořicích, obnova slunečních lázní v Hořicích-Dachovech, renovace schodiště Bono Publico v Hradci Králové, budova základní školy v Kopidlně, dětské dopravní hřiště v Náchodě a proměna větrné elektrárny v Novém Hrádku.

O nejlepší proměnu nejen z našeho kraje můžete rozhodovat v Hlasování o nejlepší proměně ročníku 2022/2023 (cestamipromen.cz). Kompletní informace o celoroční putovní výstavě pak najdete na webu www.cestamipromen.cz.