Do Polska o víkendu jedině vlakem

Královéhradeckému kraji se podařilo zajistit veřejnou železniční příhraniční dopravu na Trutnovsku a Náchodsku, kde dosud chyběla.

Dopravu mezi Teplicemi nad Metují, Trutnovem a státními hranicemi na základě nově uzavřené smlouvy zajistí na nadcházejících 10 letech společnost GW Train Regio.

„Tyto služby budeme objednávat po vzájemné dohodě s Úřadem maršálka Dolnoslezského vojvodství s cílem zajištění mezihraničního železničního spojení pro občany ČR a Polska,“ uvedl k tomu hejtman Martin Červíček.

GW Train Regio zajišťuje dopravu na dvou tratích. První spojuje Teplice nad Metují – Meziměstí – Mieroszow – Valbřich a Vratislav a je v provozu v sobotu a neděli od 16. dubna do 28. září. Navštívit tak můžete například muzeum Starý důl ve Valbřichu, zámek Książ, památky UNESCO ve Svídnici a historickou Vratislav, která je sídlem Dolnoslezského vojvodství. Ve Vratislavi je pak možné přestoupit na dálkové vlaky jedoucí dále do polského vnitrozemí či k Baltskému moři.

Druhá linka vyjíždí z Trutnova do Královec, přes Lubawku, Kamiennu Goru a končí v Sedzislawi. Vlaky na této lince jezdí každý den od 30. dubna do 28. září. Tímto spojem si tak můžete udělat výlet na Vraní hory, do klášterního komplexu v obci Krzeszów nebo do podzemních objektů v Kamenné Hoře.

Jízdní řády přeshraničních vlakových spojů CZ-PL najdete na tomto odkaze: https://www.kr-kralovehradecky.cz/assets/kraj-volene-organy/tiskove-centrum/aktuality1/jizdni-rad-preshranicnich-vlaku-2022.pdf