Rozvíjení spolupráce s Českou asociací paraplegiků – CZEPA, z.s.,

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu již v minulém roce úspěšně začala spolupráci s organizací Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. Na začátku června 2022 proběhlo natočení bezbariérového propagačního videa pro hudební festival Rock for People, který se koná každoročně v Hradci Králové. Hlavní protagonistkou byla paní Jančíková z České asociace paraplegiků.

Video bylo natáčeno v interiérech i exteriérech Hradce Králové, které jsou vhodné pro vozíčkáře. Cílem videa bylo zbořit mýty o tom, že lidé na vozíku nemohou cestovat. Pravdou je, že tito lidé cestovat chtějí, a navíc jsou rádi za praktické informace o tom, kam mohou bez problémů přijet a kterým místům se naopak vyhnout. Toto video by mělo posloužit jako návod, jak se zbavit předsudků a umožnit hendikepovaným se volně pohybovat.

 

V tomto roce Krajská centrála pomohla s plněním aplikace VozejkMap, kam doporučila turistická místa a vhodné trasy k navštívení za oblast Krkonoš a Českého ráje. „Aplikace VozejkMap přes webové rozhraní a mobilní aplikaci pro chytré telefony nabízí mapu, navigaci a informace o bezbariérových místech v celé ČR i v zahraničí. Umožní vám si naplánovat cestu tak, abyste se nedostali do potíží a mohli cestovat samostatně. Pomůže najít například nejbližší bezbariérovou kavárnu či WC“, říká paní Dana Součková, administrátorka Projektu VozejkMap.

„Do budoucna bychom rádi za náš kraj vytvořili materiál shrnující místa či výlety, které jsou přátelské pro osoby se specifickými potřebami. Jsme si vědomi toho, že osob se specifickými potřebami je mnoho a mají zájem cestovat, tak proč jim to neumožnit,“ uvedla Petra Bednářová z krajské centrály cestovního ruchu, která by tímto materiálem ráda navázala na Bezbariérového průvodce Královéhradeckým krajem z roku 2014, který vydával Královéhradecký kraj v rámci projektu „Cílená prezentace a propagace Královéhradeckého kraje jako celku II“.

Grafický návrh telefonní obrazovky s mapou v aplikaci Vozejkmap