Putování po Orlici na raftech

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu přijala pozvání na akci Putování na vodě, kterou pořádal Euroregion Glacensis. V rámci této třídenní přeshraniční akce se centrála zúčastnila pouze prostředního dne – sjíždění řeky Orlice na raftech v úseku Týniště nad Orlicí a Krňovice.

,,Vzhledem k tomu, že jedním z projektů, který aktuálně KHKCCR řeší, je vodácká stezka na Orlici, využily jsme pozvání s nadšením. Sjezd řeky byl pro naši práci přínosný. Mohly jsme se na vlastní oči přesvědčit, že například informační cedule pro vodáky, odpadkové koše nebo schůdky ulehčující v některých místech výstup z lodi na břeh, by byly na Orlici přínosné,“ uvedla k tomu Petra Bednářová.

Akce byla přeshraniční. Pozvaní přijali i polští kolegové, majitelé půjčovny lodí na řece Bardo nebo novináři z deníku Valbřich.

Přírodní park Orlice vyhlášený od roku 1996 zahrnuje Divokou i Tichou Orlici, včetně jejich již spojeného toku od Albrechtic nad Orlicí. Park se rozprostírá na rozloze přes 11 000 ha a délka toku je přibližně 200 km. Jedná se o vodácky méně známé řeky, jejich obliba ale každým rokem roste.

Jednodenní plavba kolem písčitých pláží z Týniště nad Orlicí do Krňovic je vhodná pro milovníky přírody. Jen co budete mít za zády poslední stavby města, otevře se před vámi unikátní úsek neregulované řeky Orlice s množstvím meandrů, které se ostře zařezávají do okolních luk. Vysoké hlinité a písčité břehy vytvářejí jedinečná zákoutí tzv. sutých břehů a jsou také hnízdištěm množství ptáků.