Nominujte mistra svého řemesla

Královéhradecký kraj přijímá nominace na každoročně udělovanou cenu Mistr tradiční rukodělné výroby. Své návrhy můžete posílat do 28. února 2023.

Pokud znáte někoho, kdo by si zasloužil ocenění za významný přínos v oborech tradičních lidových řemesel, o jejich udržování a rozvoj, nominujte ho. Oceněné doporučuje odborná komise, ale schvaluje a cenu jim uděluje Rada Královéhradeckého kraje. Od roku 2002 ocenila Rada KHK na 50 osobností v oblasti tradičních lidových řemesel.

Ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby, které od roku 2017 nahradilo Zlatý kolovrat, je formou veřejného uznání řemeslníkům a tvůrcům, kteří pracují s těmito materiály:

Dřevo – štípání, dlabání, zdobení, řezbářství, betlémářství apod.

Hlína – černá, glazovaná hrnčina, kamnářství, kamenina, fajánse apod.

Sklo – foukané a tvarované sklo, malba na sklo, zušlechťování skla, práce s korálky apod.

Kámen – kamenosochařství, zpracování drahých kamenů, kamenictví, výroba brousků apod.

Kov – kovářské práce, drátování, odlévání, ciselování apod.

Textil – ruční tkaní, výšivka, krajkářství, modrotisk, batika, výroba krojů, krojových součástek, obuvi apod.

Materiály rostlinného a živočišného původu, které nejsou primárně určeny pro konzumaci – ševcovství, brašnářství, sedlářství, zdobení kraslic, perníku apod.

Pletiva – pletení ze slámy, orobince, kukuřičného šustí, proutí, loubku apod.

Pečivo – obřadní, perníky apod.

Papír – výroba ručního papíru, betlémů apod.

Vaše návrhy na nominace přijímá Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Muzeu východních Čech v Hradci Králové do 28. února 2023 buď elektronicky, nebo posláním vytištěného formuláře. Ten si včetně povinných příloh můžete stáhnout na webových stránkách kraje: Nominujte Mistra tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje za rok 2022 | Královéhradecký kraj (kr-kralovehradecky.cz)

Pro více informací kontaktujte přímo zodpovědnou osobu Mgr. Martinu Vlčkovou na emailu m.vlckova@muzeumhk.cz.