Kolegium cestovního ruchu tentokrát hostil Jičín
Jičín, město pohádky, se ve čtvrtek 28. listopadu 2024 stalo hostitelem třetího ročníku Kolegia cestovního ruchu Královéhradeckého kraje, které organizuje Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu. Na třetí ročník byla kapacita kongresového sálu jičínského hotelu reStart, kde se akce kompletně konala, naplněna.
Sedm přednášek, sedm řečníků
„V letošním roce jsme se poprvé dostali do situace, kdy jsme museli aktéry cestovního ruchu dávat na tzv. čekací listinu. Kapacita 150 míst se zaplnila poměrně rychle a po uzavření registrace jsme byli schopni nové účastníky přihlásit pouze, pokud se někdo jiný z akce omluvil. Nakonec jsme byli schopni uspokojit veškerou poptávku,“ sdělila Anna Nováková, organizátorka tohoto setkání za krajskou centrálu cestovního ruchu.
Mezi hosty a úvodními řečníky nechyběl kromě místostarostky Jičína Aleny Stillerové a spolumajitele hotelu reStart Jana Enta, ani náměstek hejtmana pro regionální rozvoj, evropské granty a dotace, kulturu a cestovní ruch Jiří Štěpán. „Podpora cestovního ruchu a všech jeho aktérů je zásadní pro dlouhodobý rozvoj našeho kraje. Každý podnikatel, organizace či jednotlivý průvodce představuje důležitý článek řetězce, který přispívá k atraktivitě regionu a jeho ekonomické stabilitě. Je proto důležité vytvářet platformy, jako je kolegium cestovního ruchu, kde mohou aktéři sdílet své zkušenosti, inspirovat se a získávat potřebnou podporu pro další rozvoj,“ zdůraznil náměstek Štěpán.
Výsledkem této pracovní cesty je pořádání pravidelných online workshopů, jejichž cílem je sdílení příkladů dobré praxe. Tyto workshopy, organizované společně Královéhradeckou krajskou centrálou cestovního ruchu a Krajskou organizací cestovního ruchu Banskobystrický kraj Turizm, jsou určeny nejen krajským a oblastním DMO, ale také zástupcům místních akčních skupin a turistických informačních center.
První workshop, který proběhl 22. října 2024, byl zaměřen na data v cestovním ruchu, konkrétně jejich sběr a efektivní využití. Mezi klíčová témata patřila práce s daty mobilních operátorů, využití dat v destinačních managementech a příklady strategií z Královéhradeckého i Banskobystrického kraje. „Velmi pozitivně byl hodnocen zejména příspěvek o sběru dat a výzkumech realizovaných Královéhradeckou krajskou centrálou cestovního ruchu, který přinesl inspiraci pro slovenské účastníky,“ komentovala Lenka Skrbková z projektového oddělení Královéhradecké krajské centrály cestovního ruchu.
Druhý workshop, konaný 3. prosince 2024, se soustředil na produkty cestovního ruchu. Diskutovány byly inovativní přístupy k tvorbě a prodeji turistických produktů v Banskobystrickém kraji, tematické trasy pro podporu rozvoje méně známých regionů či cesty za tradičními řemesly v Královéhradeckém kraji. Opět se potvrdilo, že sdílení zkušeností a know-how je efektivní cestou k obohacení turistické nabídky.
„Spolupráce s Banskobystrickým krajem je pro nás velkou inspirací. Sdílením našich zkušeností a postupů pomáháme nejen rozvíjet cestovní ruch v regionech, ale také posilujeme vazby mezi našimi kraji,“ uvedla Lucie Rolová z marketingového oddělení Královéhradecké krajské centrály cestovního ruchu.
Workshopy budou pokračovat i v roce 2025, protože cestovní ruch nabízí nepřeberné množství aktuálních témat, která mohou přispět k rozvoji regionů na obou stranách hranice.
![https://www.micehkregion.com/cs/aktuality/kolegium-cestovniho-ruchu-tentokrat-hostil-jicin_3568 https://www.micehkregion.com/cs/aktuality/kolegium-cestovniho-ruchu-tentokrat-hostil-jicin_3568](https://ccrkhk.cz/wp-content/uploads/2024/12/Konference-22-1-scaled.jpg)
https://www.micehkregion.com/cs/aktuality/kolegium-cestovniho-ruchu-tentokrat-hostil-jicin_3568
Ani letos nepatřil první blok přednášek nikomu jinému než právě krajské centrále. Odcházející ředitel Soukup plénu odprezentoval zhodnocení roku 2024 a představil i plány na rok 2025, které se sice stavěly za jeho působnosti, na jejich realizaci však již bude dohlížet někdo jiný. Soukup se po třech letech ve funkci ředitele rozhodl pro změnu a pozici na vlastní žádost opouští. O jeho nástupci bude jasno na jaře 2025.
Ve druhém bloku tradičně zazněly příklady dobré praxe z místní destinační společnosti, v tomto případě se jednalo o prezentaci činností Sdružení Český ráj. Jitka Kořínková a Jiří Lukeš společně odprezentovali 17 let práce, včetně projektů zaměřujících se na udržitelnost. Na ně s tímto tématem navázala Tereza Kadlecová z agentury CzechTourism se svou přednáškou na téma udrž cestovní ruch s podtitulem může udržitelnost vést k lepší ekonomice? Udržitelnost a společenská odpovědnost jsou totiž pilíře Strategie destinačního managementu a marketingu KHK CCR do roku 2030.
V poslední části dopoledního programu zazněly přednášky na téma cestovní ruch a doprava od Tomáše Jurčeka z Královéhradeckého kraje, data v cestovním ruchu od Petra Janečka z agentury CzechTourism a AI v cestovním ruchu od Jaromíra Poláška z Polášek Company. Přednášky všech třech pánů byly publikem vnímány velmi pozitivně, což se projevilo i na množství dotazů, které na ně směřovaly.
Panelové dikuze
Hlubší diskuze byla poté možná po obědě, kdy organizátoři připravili celkem tři panelové diskuze s velice zajímavými řečníky. Na téma cestovní ruch a doprava diskutovali Tomáš Jurček (vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Královéhradeckého kraje), Jaroslav Martínek (jednatel a projektový manažer Partnerství pro městskou mobilitu), Daniel Mourek (koordinátor mezinárodních mobilitních projektů v Partnerství, o.p.s.) a Roman Tesař (zástupce obchodního ředitele Českých drah).
![https://www.micehkregion.com/cs/aktuality/kolegium-cestovniho-ruchu-tentokrat-hostil-jicin_3568 https://www.micehkregion.com/cs/aktuality/kolegium-cestovniho-ruchu-tentokrat-hostil-jicin_3568](https://ccrkhk.cz/wp-content/uploads/2024/12/DSC_7530-scaled.jpg)
https://www.micehkregion.com/cs/aktuality/kolegium-cestovniho-ruchu-tentokrat-hostil-jicin_3568
O datech v cestovním ruchu diskutovali Jaromír Polášek a Petr Janeček z dopoledního programu a Luděk Kühr z DIH Tourism 4.0. Poslední panelová diskuze byla na téma udrž cestovní ruch a mezi její panelisty patřila Jitka Kořínková (ředitelka Sdružení Český ráj), Kateřina Menšíková (koordinátorka cestovního ruchu za Adršpašské skály), Dalibor Uhlíř (místostarosta Českého Krumlova) a Jan Macík (datový analytik a projektový manažer z Prague City Tourism). Cílem panelových diskuzí bylo otevřít debatu a ukázat hostům, že o problémech na dané téma je možné uvažovat i jinak, než byli doposud zvyklí. Vzhledem k dotazům, které neustále přibývaly a živé diskuzi i po ukončení panelových diskuzí lze říci, že byl tento cíl splněn.
Poprvé i doprovodný program
Poprvé byl k vidění také doprovodný program přímo v průběhu akce – jednalo se o vizuální zápis neuvěřitelné Jitky Jungmanové, která v reálném čase na speciální desky kreslila vše, co rezonovalo sálem v rámci každé z patnáctiminutových dopoledních prezentací. Výsledkem je sedm obrazů, které byly umístěny do panelových místností a podpořily tak vítanou diskuzi.
Na závěr dne byla již tradičně domluvena prohlídka prostor, tentokrát se jednalo o site inspection hotelu reStart, a to od fitness prostor, přes ubytovací kapacity, až po neuvěřitelný výhled z restaurace položené 42 metrů nad zemí. Každý okamžik této prohlídky i celé akce zachytili na své fotoaparáty a kamery studenti Střední školy služeb, obchodu a gastronomie z Hradce Králové. Celým dnem poté aktéry cestovního ruchu provázel moderátor František Šedivý z Českého rozhlasu.
![https://www.micehkregion.com/cs/aktuality/kolegium-cestovniho-ruchu-tentokrat-hostil-jicin_3568 https://www.micehkregion.com/cs/aktuality/kolegium-cestovniho-ruchu-tentokrat-hostil-jicin_3568](https://ccrkhk.cz/wp-content/uploads/2024/12/kolegium_cesstovni_ruchu2024KrHruby-76-scaled.jpg)